Jak hledat a najít modelky?

Je tady tady další pokračování naučně životopisné seriálu jak...s trochou nadsázky by se to tak dalo opravdu pojmenovat :-) Ale teď už vážně. Myslím si, že tohle téma řeší hodně především začínajících fotografů. Chtějí fotit, ale nemají koho. Je potřeba zdůraznit, že modelka, nebo model je každý kdo se postaví před foťák. Nepředstavujte si tedy pod pojmem modelka jen štíhlé, vysoké ženy z časopisů. Modelka může být kdokoliv, kdo je cíleně postaven před objektiv fotoaparátu. Chápu, jako fotograf nechcete fotit každého, ale chcete si vybírat osobu podle svých uměleckých představ. Takže kde hledat?

Pokud jste začátečník a dnes vás napadlo, že by bylo fajn fotit holky, nebude to lehké. Můžete zkusit internet, Facebook je všemocný a když si vyhledáte skupinu, která se bude jmenovat "TFP", můžete napsat svoji poptávku. Pokud ale nemáte co ukázat (zatím nemáte fotky), pravděpodobně nebude zájem. Na drahou techniku nikoho nenalákáte a fotky kytiček, či zvířátek zde také moc neletí. Takže nejlepší bude začít úplně jinak. Třeba fotkou kamarádky, nebo kamaráda. Další možností je modelku zaplatit. Tady nebudete potřebovat nic víc než peníze. Zkrátka si vyberete modelku podle vašeho záměru a zaplatíte jí. Pokud neřešíte peníze, možná je to dobrý start. Tohle není můj případ. Ne že bych nechtěl platit, ale tak nějak raději fotím lidi, kteří mají zájem konkrétně o moje fotky a je pro ně odměnou za jejich čas, to že ty fotky budou mít.

Pokud to vidíte stejně jako já, máte tři, možná čtyři možnosti. Můžete zkusit webové portály k tomu určené, třeba Fotopátračka. Hned vás od toho odradím. Proč? Nabídky modelek, které fotí jen za hezkou fotku se tam již téměř nevyskytují. Musíte mít hodně dobré portfolio a nebo zkoušet hledat a oslovovat modelky a doufat, že nějaká alespoň odepíše. No vyzkoušejte si to sami, třeba budete mít štěstí.

Další možností jsou  již zmíněné TFP skupiny na Facebooku. Jelikož je jasně dané že jde o TFP, tedy čas za fotky, nikdo po vás nebude chtít peníze a určitě vám ani nikdo žádné nedá :-) Pravděpodobnost nalezení vhodné modelky je zde velká. A to nemusíte mít ani velké portfolio. Má to jen jednu nevýhodu a to především když jste už trochu pokročilejší fotograf. Také jste si všimli, že třeba fotografové v Praze fotí všichni ty stejné holky? Víceméně se všude opakují ty stejné, ale osvědčené tváře. Nic proti holkám, tak to prostě je, modelek málo a fotografů moc. Když chcete udělat unikátní fotku, tak je to trochu problém. Jasně nafotíte ji po svém, ale pokud se chcete opravdu odlišit, tak to zkrátka dokonale nejde. 

Proto je tady možnost třetí. Poslední dobou zkrátka používám na hledání lidí Instagram. Základem je mít dobře vyplněný profil, nějakou normální profilovou fotku a hlavně spoustu ukázek svojí tvorby. Chápejte, většina lidí na Instagramu zrovna nečeká na to, že je někdo osloví s nabídkou focení, takže pokud nebudete působit seriózně, pravděpodobně na vás nebudou reagovat. Jaké tohle má výhody? Velké. Většina lidí prezentuje hlavně selfies, takže máte mnohem lepší představu o tom jak daná osoba vypadá, než když dostanete vyretušovanou fotku a pak se jen divíte že přišel na focení někdo jiný. Dokážete si trochu udělat obrázek o jakou jde povahu člověka (jo lidi o sobě vykecají nevědomky dost věcí a to ani nemusí promluvit). A pro mě je nejvíc ta unikátnost a rozmanitost. 

Poslední možnost jak najít modelku nebo modela je pro ty největší fajnšmekry a odvážlivce. Já to teda nikdy nezkoušel, ale prý dobře funguje oslovit potencionální model přímo na ulici :-) Jestli s tím má někdo zkušenost, napište mi jaká je úspěšnost, to mě fakt zajímá :-)

Skoro bych zapomněl...ještě je pátá možnost, někdo osloví vás, že chce fotit :-) 

  /  Permalink  /    /  

Barvy a tak...

Opět se to stalo. Opět mě k napsání článku inspirovaly zprávy, respektive dotazy na sociálních sítích. Zdá se, že barvy jsou poslední dobou moje silná stránka, protože se mě lidi ptají, jak to dělám. Jsem moc rád, že je to vidět. Jsem rád že vizuální stránka mých fotek je trochu jiná a že kromě modelky si lidé všímají hlavně barevné tonality.

No není to věc kterou bych nějak vymyslel já. I když je pravda, že barvy dělám hodně podle svého citu. V každém případě vycházím z barevného podání starých kinofilmů, které se dá poměrně dokonale napodobit v digitálním světě. Mnoho fotografů se snaží o reálné zachycení barev, řeší dokonalé vyvážení bílé, profily fotoaparátu a podobně. Výsledná fotka pak přesně kopíruje realitu. Osobně to nechápu a takové fotky se mi nelíbí. Fotografování je kreativní záležitost a barva je skvělá možnost jak něco vyjádřit, nebo dodat fotce něco navíc. V dobách kinofilmu nebylo vůbec možné něco zachytit reálně, každý film byl trochu jiný, chemie také nebyla vždy stejná...no zkrátka pokud někdo potřeboval reálné barvy, měl to hodně složité. Myslím si ale, že většina fotografů ráda využívala barevných odlišností filmů, charakteristického zrna a kontrastu právě pro kreativní účely.

A protože mě se lépe dívá na pěknou analogovou fotku než na sterilní, plochou digitální, záměrně svoje fotky posouvám o několik desítek let do minulosti, tedy alespoň po vizuální stránce. Možná právě proto vám připadají tak zajímavé a chcete vědět co za tím stojí a nebo vám naopak přijdou strašně nekvalitní, zašumělé s nepřesnými barvami a v tom případě tento článek nejspíš ani nečtete :-) Ano i takový názor se občas objeví, ale zatím naštěstí převládají ty pozitivní a zvídavé dotazy. Přitom je to tak jednoduché:-)

Nebudu dělat přesný návod, každá fotka stejně potřebuje trochu jinou úpravu a je potřeba si tak nějak najít svůj vlastní styl. I když si to možná někdo myslí, tohle není to stejné jako "přestřelit" fotku filtrem v Instagramu. Skvělá možnost jak se odrazit jsou presety pro Adobe Lightroom od VSCO. Jedná se o simulace všech neoblíbenějších kinofilmů. Preset je něco, co vám nastaví nejdůležitější parametry obrazu, které charakterizují konkrétní simulaci filmu. Dále je to už jen na vás, jak si barvy a vůbec celou náladu snímku vyladíte. Obvykle je potřeba doladit barevnou teplotu, křivky, světla, stíny atd. Je to velice individuální, každému snímku sluší něco jiného. Původně jsem opravdu chtěl sepsat něco jako návod krok za krokem, ale to co bude fungovat na mojí fotce, nebude nejspíš fungovat na té vaší. Podstatná je tedy jedna jediná věc, kterou musíte udělat. Zbavte fotky digitální sterility a dokonalé kvality a vraťte jim trochu těch starých chyb, to je celé kouzlo.

Pokud vás tato problematika zajímá, ale vůbec nevíte kde začít, napište mi a domluvte si krátkou konzultaci, nebo třeba kurz.

Sunset Street Fashion Storymodel: Šárka Pokludová muah: Helena Burešová
Elizabeth

Vyzkoušel jsem foto obraz od Saal Digital.

Další výborná promo akce od společnosti Saal Digital a další možnost si zdarma vyzkoušet jejich produkty. Po dokonalé fotoknize jsem využil nabídky a tentokrát "otestoval" foto obraz, konkrétně fotografii vytištěnou na plátno, které je natažené na dřevěný rám.

Svůj obraz jsem celý nakonfiguroval v softwaru Saal Designer včetně online platby a za 4 dny ho kurýr dovezl. Nikde žádný problém, zásilka byla poctivě zabalena, takže se s obrazem opravdu po cestě nic nemohlo stát. Oproti konkurenci má zde Saal body navíc, za kvalitní zabalení.

Protože už jsem několik obrazů u jiných společností nechával vyrobit, byl jsem zvědavý, jak Saal Digital obstojí. Především mě zajímalo podání barev, jehož kvalita se u různých výrobců liší. Žádné nepříjemné překvapení se nekonalo, barvy jsou skvělé, přesně jako na monitoru. Obecně kvalitě tisku nemám co vytknout. Po mechanické stránce je zde také vše v pořádku. Rám je kvalitní, plátno přesně napnuté. Upřímně nemám co bych výrobku mohl vytknout. Snad jen absence montážního meteriálu, protože u konkurence jsem nějaký ten šroubek a držáček na stěnu dostal, ale to je drobnost.

Můj oblíbený snímek z Barcelony již zdobí stěnu mého pracovního koutku. Děkuji společnosti Saal Digital za možnost vyzkoušet další jejich produkt a rozhodně jej můžu vřele doporučit.

  /  Permalink  /    /  

Kategorie: Recenze   /  

Jak jsem se změnil.

Tento týden mi přišla na Instagramu zpráva od nějakého člověka a zněla asi takto: "Sleduju tě už nějakou dobu, neupravuješ poslední dobou fotky jinak, trochu víc do kinofilmu?" Nevím jestli to napsal přesně takhle, ale určitě něco v tom smyslu. A já jsem si v tu chvíli řekl, hmm, takže lidi si toho opravdu všímají. Byl jsem tak nějak smířený s tím že lidi moc neřeší styl fotky, hlavně když je tam hezká holka. Tohle mě potěšilo, že si někdo všiml toho že ta fotka má nějakou úpravu a styl a že je to něco jiného než u mě viděl dříve. Další dobrou zprávu jsem dostal, když jsem fotil s Evgenií. Byla nadšená z mých posledních fotek. Vysvětloval jsem jí, že jsou dobré možná právě proto, že jsem fotky přestal retušovat a snažím se k nim přistupovat víc přirozeně. Většina holek vždy spoléhá na retuš a většinou si o ni říkají: "zvětši mi, zmenši mi" no znáte to. Zkrátka mě překvapilo a potěšilo, že má někdo zájem o přirozenou fotku.

Magdalena

Je to tedy tak, fotky jsem začal upravovat jinak a začal jsem je i jinak fotit. Snažím se vyhnout strnulým pózám a hlavně stylu "tady se postav, zatvař se nějak, já brutálně rozostřím pozadí a lidi z toho padnou na zadek". I když tak jsem snad ani nikdy nefotil. V každém případě, nyní chci fotkám vdechnout život, ukázat prostředí a čas. A ještě ta retuš. Ne nepřestal jsem používat Photoshop. Studiové snímky retušuji dál, ale s citem, je to trochu jiný svět a ta retuš mi tam nevadí. Takový ateliér sám o sobě není přirozené prostředí, takže si můžeme dovolit sem tam něco vylepšit někde. Retuš exteriérových portrétů jsem téměř přestal dělat. Jeden člověk někde v diskuzi na netu napsal větu, která to naprosto přesně vystihuje: "Když je to dočasný, tak to vyretušuju a když je to trvalý, tak to nechám být". To znamená zjednodušeně, že pupínky jdou pryč a vrásky kolem očí zůstávají.

Cinder Terpro Momag.cz

A proč vlastně změna? Všude se dočtete, že jako fotograf se musíte odlišit. V dobách minulých se odlišil ten, který dokázal ovládat Photoshop. Mám pocit, že dnes už má šanci jen ten, kdo umí udělat skvělou přirozenou fotku. Digitálních fotografů jsou mraky a víceméně každý kdo fotí lidi koketuje s Photoshopem a retuší. Pokud to neumí, touží po tom, aby to uměl. Podívejte se jen na fotografy z Prahy, kteří fotí dívky. Nechci se nikoho dotknout, nijak jejich práci nehodnotím, jen chci říct, že jejich díla jsou založena na retuši a to už v dnešní době není nic výjimečného. Hezká holka, vyhladit pleť, vymazat vrásky, zesvětlit duhovky aby to mělo jiskru a wow efekt je na světě..jo i já tak přemýšlel když jsem začínal s focením holek. A pak se začnete o focení zajímat víc a víc, poslechnete si nějakou přednášku a zjistíte proč se vám jako fotografovi vaše tvorba nelíbí. Jasně vyretušovaný krásky jsou skvělý sběrač lajků na facebooku, funguje to skvěle, ale třeba výstavu v galerii z toho asi neuděláte, neboť, je to kýč. A já chci dělat asi víc umění, než kýč.

Magdalena

Tak to byla taková moje úvaha nad vlastní tvorbou. Nechci tím říct, že mě teď něco osvítilo a že se ze mě stal světoborný fotograf, který všem vypálí rybník a sebere zakázky. To urči ne. Chtěl jsem říct, že jsem poslední dobou se svýma fotkama spokojený víc než dřív a proč.

Evgeniia

Budu rád, když mi napíšete, jestli vám to dává smysl a jaké fotky máte radši...