Proč jsem smazal 4000 fanoušků na svém Facebooku?

Dlouho jsem blog zanedbával, protože jsem neměl nějaký silný téma o kterým bych napsal. Teď konečně přišlo. Promazal jsem fanoušky na své facebookové stránce a i když jsem myslel, že to vůbec nikoho nebude zajímat a všichni to pouze přejdou, vzbudilo to docela dost dotazů. No je pravda, že je v módě spíš fanoušky sbírat a mít jich co nejvíc. Takže proč jsem ze svých pěkných 5500 udělal 1500?

Je důležité jakým způsobem fanoušky získáte.

Když jsem budoval svoji stránku, udělal jsem chybu hned na začátku. Asi jako většina lidí jsem chtěl mít fanoušků co nejvíc. Takže jsem požádal své přátele, aby pozvali své přátele. Co se stane? Některé vaše stránka zaujme a přidají se, takových je většinou málo. Jiní se přidají jen proto, že jim vyskočí pozvánka a dál je v podstatě nezajímáte. Někteří se nepřidají vůbec. V každém případě tohle většinou hodí pár desítek, možná stovek fanoušků, které ale bohužel moc nezajímáte. Další nešťastný způsob zvyšování magických čísel je soutěž. Tohle radí hodně expertů na sociální sítě. Udělej soutěž! Nabídni lidem něco zato, že se stanou tvým fanouškem! Já vám řeknu, funguje to skvěle. čísla jdou raketově nahoru. ALE! Takoví fanoušci ale přišli většinou pouze za jediným účelem, získat něco zdarma. Pokud to nezískají, většinou už dál nejsou aktivní. Soutěží jste tedy získali 1000 duší, ale pouze malé procento jsou fanoušci, kteří se k vám vracejí, zajímá je co tvoříte, lajkují a komentují, prostě tvoří komunitu. A co placená propagace stránky? Znáte to, na zdi vám naskočí sponzorovaný příspěvek, doplněný atraktivní fotkou a slovy "Staň se fanouškem...". Opět na čísla to skvěle funguje, počty fanoušků rostou jak houby po dešti, je tam zase to ALE. Získáte hlavně ty neaktivní fanoušky. Poslední možnost, kterou jsem zkoušel je sdílení fotek do různých skupin na Facebooku s cílem "třeba to někoho zaujme a lajkne mi stránku". Tahle možnost je taková neutrální, někdo má FB založený jenom na tom a funguje mu skvěle, ale pro mě tihle fanoušci nejsou moc hodnotní. Většinou jde o uživatele z Indie a dalších zemí, kteří lajkují prostě všechno :-) O takovou komunitu moc nestojím. Jediné funkční řešení je organické získávání fanoušků, tedy to, když si vás někdo najde právě proto co děláte a chce vaši práci sledovat. A tohle jde hodně těžko, pokud nemáte známé jméno, nebo extrémně zajímavý a unikátní obsah. Nebo prostě můžete ukazovat lidem přesně to co chtějí a úspěch se možná taky dostaví.

Do hry vstupuje algoritmus Facebooku.

Určitě už jste si někdy všimli, že stránka s 50000 fanoušky má u jednoho příspěvku třeba jen 50 lajků. To má nejspíš dva důvody. První je, že stránka lidem neukazuje to, proč na ni přišli. Pokud fanoušky nalákáte na fotky polonahých holek a pak jim budete ukazovat fotky novomanželů, asi to nevzbudí moc velký zájem. Jsou fotografové, kteří lidem ukazují to co chtějí vidět (čím víc kontroverzní, tím lepší) a kvůli čemu se stali fanouškem a stránka ji funguje skvěle i navzdory krutému algoritmu, který Facebook má. Algoritmus jsou metody na základě kterých Facebook zobrazuje příspěvky lidem. Funguje to tak, že pokud přidáte na stránku například fotku, Facebook ji nejprve ukáže velmi malému vzorku vašich fanoušků a podle jejich reakcí (lajky, komentování, sdílení) ji ukazuje dalším. Tohle je moment, kdy je důležité mít velkou skupinu fanoušků, kteří mají opravdu zájem. Pokud máte na stránce 20000 lajků a z toho 19000 jste nalákali například na "focení dle vlastního výběru zdarma", věřte, že se váš příspěvek k té první tisícovce lidí, kteří by se rádi koukli a možná vám i něco napsali ani nedostane. A to vše je ještě regulované dosahem, který je nyní dle dostupných informací u větších stránek pod 5%. Co to znamená? Znamená to, že se váš příspěvek zobrazí maximálně 5% fanoušků, u opravdu velkých stránek jsou to údajně 2%. Tedy čím víc fanoušků tím nižší organický dosah. Facebook nad tím uvažuje tak, že pokud máte na stránce hodně fanoušků, můžete si dovolit platit reklamu. Samozřejmě algoritmus je mnohem složitější, to co zde píšu jsou jen základy. Jisté je to, že pokud chcete mít stránku, která doručí lidem to co chcete aby viděli, musíte mít buď hodně kvalitní a zapálené fanoušky, kteří tvoří komunitu a nebo musíte zaplatit :-) Facebook se zkrátka za ty roky změnil a už není zadarmo, navíc svůj algoritmus každým rokem mění k horšímu a v podstatě nás tlačí k placené propagaci.

Je nutné je promazat.

Protože mě přístup Facebooku už dlouho štve, byl můj první krok přechod na Instagram. Tahle síť díkybohu zatím funguje, fotky jsou vidět a lidé tvoří komunitu, pokud chcete, sledujte mě tam:-) Když už jsem se na Instagramu zabydlel, říkal jsem si co s Facebookem? Původně jsem chtěl stránku úplně smazat, ale protože hodně mých přátel prostě nemá Instagram, neudělal jsem to. Rozhodl jsem se udělat takové velké ozdravení a jediné co pomůže je promazání fanoušků. Procházet 5000 řádků není nic lehkého, je to zatracená skurvená práce :-D a proto jsem omylem smáznul i někoho kdo byl aktivní a rád sledoval moje fotky. Budu rád, když se vrátíte a budete sledovat dál :-)


Jak hledat a najít modelky?

Je tady tady další pokračování naučně životopisné seriálu jak...s trochou nadsázky by se to tak dalo opravdu pojmenovat :-) Ale teď už vážně. Myslím si, že tohle téma řeší hodně především začínajících fotografů. Chtějí fotit, ale nemají koho. Je potřeba zdůraznit, že modelka, nebo model je každý kdo se postaví před foťák. Nepředstavujte si tedy pod pojmem modelka jen štíhlé, vysoké ženy z časopisů. Modelka může být kdokoliv, kdo je cíleně postaven před objektiv fotoaparátu. Chápu, jako fotograf nechcete fotit každého, ale chcete si vybírat osobu podle svých uměleckých představ. Takže kde hledat?

Pokud jste začátečník a dnes vás napadlo, že by bylo fajn fotit holky, nebude to lehké. Můžete zkusit internet, Facebook je všemocný a když si vyhledáte skupinu, která se bude jmenovat "TFP", můžete napsat svoji poptávku. Pokud ale nemáte co ukázat (zatím nemáte fotky), pravděpodobně nebude zájem. Na drahou techniku nikoho nenalákáte a fotky kytiček, či zvířátek zde také moc neletí. Takže nejlepší bude začít úplně jinak. Třeba fotkou kamarádky, nebo kamaráda. Další možností je modelku zaplatit. Tady nebudete potřebovat nic víc než peníze. Zkrátka si vyberete modelku podle vašeho záměru a zaplatíte jí. Pokud neřešíte peníze, možná je to dobrý start. Tohle není můj případ. Ne že bych nechtěl platit, ale tak nějak raději fotím lidi, kteří mají zájem konkrétně o moje fotky a je pro ně odměnou za jejich čas, to že ty fotky budou mít.

Pokud to vidíte stejně jako já, máte tři, možná čtyři možnosti. Můžete zkusit webové portály k tomu určené, třeba Fotopátračka. Hned vás od toho odradím. Proč? Nabídky modelek, které fotí jen za hezkou fotku se tam již téměř nevyskytují. Musíte mít hodně dobré portfolio a nebo zkoušet hledat a oslovovat modelky a doufat, že nějaká alespoň odepíše. No vyzkoušejte si to sami, třeba budete mít štěstí.

Další možností jsou  již zmíněné TFP skupiny na Facebooku. Jelikož je jasně dané že jde o TFP, tedy čas za fotky, nikdo po vás nebude chtít peníze a určitě vám ani nikdo žádné nedá :-) Pravděpodobnost nalezení vhodné modelky je zde velká. A to nemusíte mít ani velké portfolio. Má to jen jednu nevýhodu a to především když jste už trochu pokročilejší fotograf. Také jste si všimli, že třeba fotografové v Praze fotí všichni ty stejné holky? Víceméně se všude opakují ty stejné, ale osvědčené tváře. Nic proti holkám, tak to prostě je, modelek málo a fotografů moc. Když chcete udělat unikátní fotku, tak je to trochu problém. Jasně nafotíte ji po svém, ale pokud se chcete opravdu odlišit, tak to zkrátka dokonale nejde. 

Proto je tady možnost třetí. Poslední dobou zkrátka používám na hledání lidí Instagram. Základem je mít dobře vyplněný profil, nějakou normální profilovou fotku a hlavně spoustu ukázek svojí tvorby. Chápejte, většina lidí na Instagramu zrovna nečeká na to, že je někdo osloví s nabídkou focení, takže pokud nebudete působit seriózně, pravděpodobně na vás nebudou reagovat. Jaké tohle má výhody? Velké. Většina lidí prezentuje hlavně selfies, takže máte mnohem lepší představu o tom jak daná osoba vypadá, než když dostanete vyretušovanou fotku a pak se jen divíte že přišel na focení někdo jiný. Dokážete si trochu udělat obrázek o jakou jde povahu člověka (jo lidi o sobě vykecají nevědomky dost věcí a to ani nemusí promluvit). A pro mě je nejvíc ta unikátnost a rozmanitost. 

Poslední možnost jak najít modelku nebo modela je pro ty největší fajnšmekry a odvážlivce. Já to teda nikdy nezkoušel, ale prý dobře funguje oslovit potencionální model přímo na ulici :-) Jestli s tím má někdo zkušenost, napište mi jaká je úspěšnost, to mě fakt zajímá :-)

Skoro bych zapomněl...ještě je pátá možnost, někdo osloví vás, že chce fotit :-) 

  /  Permalink  /    /  

Barvy a tak...

Opět se to stalo. Opět mě k napsání článku inspirovaly zprávy, respektive dotazy na sociálních sítích. Zdá se, že barvy jsou poslední dobou moje silná stránka, protože se mě lidi ptají, jak to dělám. Jsem moc rád, že je to vidět. Jsem rád že vizuální stránka mých fotek je trochu jiná a že kromě modelky si lidé všímají hlavně barevné tonality.

No není to věc kterou bych nějak vymyslel já. I když je pravda, že barvy dělám hodně podle svého citu. V každém případě vycházím z barevného podání starých kinofilmů, které se dá poměrně dokonale napodobit v digitálním světě. Mnoho fotografů se snaží o reálné zachycení barev, řeší dokonalé vyvážení bílé, profily fotoaparátu a podobně. Výsledná fotka pak přesně kopíruje realitu. Osobně to nechápu a takové fotky se mi nelíbí. Fotografování je kreativní záležitost a barva je skvělá možnost jak něco vyjádřit, nebo dodat fotce něco navíc. V dobách kinofilmu nebylo vůbec možné něco zachytit reálně, každý film byl trochu jiný, chemie také nebyla vždy stejná...no zkrátka pokud někdo potřeboval reálné barvy, měl to hodně složité. Myslím si ale, že většina fotografů ráda využívala barevných odlišností filmů, charakteristického zrna a kontrastu právě pro kreativní účely.

A protože mě se lépe dívá na pěknou analogovou fotku než na sterilní, plochou digitální, záměrně svoje fotky posouvám o několik desítek let do minulosti, tedy alespoň po vizuální stránce. Možná právě proto vám připadají tak zajímavé a chcete vědět co za tím stojí a nebo vám naopak přijdou strašně nekvalitní, zašumělé s nepřesnými barvami a v tom případě tento článek nejspíš ani nečtete :-) Ano i takový názor se občas objeví, ale zatím naštěstí převládají ty pozitivní a zvídavé dotazy. Přitom je to tak jednoduché:-)

Nebudu dělat přesný návod, každá fotka stejně potřebuje trochu jinou úpravu a je potřeba si tak nějak najít svůj vlastní styl. I když si to možná někdo myslí, tohle není to stejné jako "přestřelit" fotku filtrem v Instagramu. Skvělá možnost jak se odrazit jsou presety pro Adobe Lightroom od VSCO. Jedná se o simulace všech neoblíbenějších kinofilmů. Preset je něco, co vám nastaví nejdůležitější parametry obrazu, které charakterizují konkrétní simulaci filmu. Dále je to už jen na vás, jak si barvy a vůbec celou náladu snímku vyladíte. Obvykle je potřeba doladit barevnou teplotu, křivky, světla, stíny atd. Je to velice individuální, každému snímku sluší něco jiného. Původně jsem opravdu chtěl sepsat něco jako návod krok za krokem, ale to co bude fungovat na mojí fotce, nebude nejspíš fungovat na té vaší. Podstatná je tedy jedna jediná věc, kterou musíte udělat. Zbavte fotky digitální sterility a dokonalé kvality a vraťte jim trochu těch starých chyb, to je celé kouzlo.

Pokud vás tato problematika zajímá, ale vůbec nevíte kde začít, napište mi a domluvte si krátkou konzultaci, nebo třeba kurz.

Vyzkoušel jsem foto obraz od Saal Digital.

Další výborná promo akce od společnosti Saal Digital a další možnost si zdarma vyzkoušet jejich produkty. Po dokonalé fotoknize jsem využil nabídky a tentokrát "otestoval" foto obraz, konkrétně fotografii vytištěnou na plátno, které je natažené na dřevěný rám.

Svůj obraz jsem celý nakonfiguroval v softwaru Saal Designer včetně online platby a za 4 dny ho kurýr dovezl. Nikde žádný problém, zásilka byla poctivě zabalena, takže se s obrazem opravdu po cestě nic nemohlo stát. Oproti konkurenci má zde Saal body navíc, za kvalitní zabalení.

Protože už jsem několik obrazů u jiných společností nechával vyrobit, byl jsem zvědavý, jak Saal Digital obstojí. Především mě zajímalo podání barev, jehož kvalita se u různých výrobců liší. Žádné nepříjemné překvapení se nekonalo, barvy jsou skvělé, přesně jako na monitoru. Obecně kvalitě tisku nemám co vytknout. Po mechanické stránce je zde také vše v pořádku. Rám je kvalitní, plátno přesně napnuté. Upřímně nemám co bych výrobku mohl vytknout. Snad jen absence montážního meteriálu, protože u konkurence jsem nějaký ten šroubek a držáček na stěnu dostal, ale to je drobnost.

Můj oblíbený snímek z Barcelony již zdobí stěnu mého pracovního koutku. Děkuji společnosti Saal Digital za možnost vyzkoušet další jejich produkt a rozhodně jej můžu vřele doporučit.

  /  Permalink  /    /  

Kategorie: Recenze   /