Zobrazit všechny příspěvky

Jak jsem se změnil.

Tento týden mi přišla na Instagramu zpráva od nějakého člověka a zněla asi takto: "Sleduju tě už nějakou dobu, neupravuješ poslední dobou fotky jinak, trochu víc do kinofilmu?" Nevím jestli to napsal přesně takhle, ale určitě něco v tom smyslu. A já jsem si v tu chvíli řekl, hmm, takže lidi si toho opravdu všímají. Byl jsem tak nějak smířený s tím že lidi moc neřeší styl fotky, hlavně když je tam hezká holka. Tohle mě potěšilo, že si někdo všiml toho že ta fotka má nějakou úpravu a styl a že je to něco jiného než u mě viděl dříve. Další dobrou zprávu jsem dostal, když jsem fotil s Evgenií. Byla nadšená z mých posledních fotek. Vysvětloval jsem jí, že jsou dobré možná právě proto, že jsem fotky přestal retušovat a snažím se k nim přistupovat víc přirozeně. Většina holek vždy spoléhá na retuš a většinou si o ni říkají: "zvětši mi, zmenši mi" no znáte to. Zkrátka mě překvapilo a potěšilo, že má někdo zájem o přirozenou fotku.

Magdalena

Je to tedy tak, fotky jsem začal upravovat jinak a začal jsem je i jinak fotit. Snažím se vyhnout strnulým pózám a hlavně stylu "tady se postav, zatvař se nějak, já brutálně rozostřím pozadí a lidi z toho padnou na zadek". I když tak jsem snad ani nikdy nefotil. V každém případě, nyní chci fotkám vdechnout život, ukázat prostředí a čas. A ještě ta retuš. Ne nepřestal jsem používat Photoshop. Studiové snímky retušuji dál, ale s citem, je to trochu jiný svět a ta retuš mi tam nevadí. Takový ateliér sám o sobě není přirozené prostředí, takže si můžeme dovolit sem tam něco vylepšit někde. Retuš exteriérových portrétů jsem téměř přestal dělat. Jeden člověk někde v diskuzi na netu napsal větu, která to naprosto přesně vystihuje: "Když je to dočasný, tak to vyretušuju a když je to trvalý, tak to nechám být". To znamená zjednodušeně, že pupínky jdou pryč a vrásky kolem očí zůstávají.

Cinder Terpro Momag.cz

A proč vlastně změna? Všude se dočtete, že jako fotograf se musíte odlišit. V dobách minulých se odlišil ten, který dokázal ovládat Photoshop. Mám pocit, že dnes už má šanci jen ten, kdo umí udělat skvělou přirozenou fotku. Digitálních fotografů jsou mraky a víceméně každý kdo fotí lidi koketuje s Photoshopem a retuší. Pokud to neumí, touží po tom, aby to uměl. Podívejte se jen na fotografy z Prahy, kteří fotí dívky. Nechci se nikoho dotknout, nijak jejich práci nehodnotím, jen chci říct, že jejich díla jsou založena na retuši a to už v dnešní době není nic výjimečného. Hezká holka, vyhladit pleť, vymazat vrásky, zesvětlit duhovky aby to mělo jiskru a wow efekt je na světě..jo i já tak přemýšlel když jsem začínal s focením holek. A pak se začnete o focení zajímat víc a víc, poslechnete si nějakou přednášku a zjistíte proč se vám jako fotografovi vaše tvorba nelíbí. Jasně vyretušovaný krásky jsou skvělý sběrač lajků na facebooku, funguje to skvěle, ale třeba výstavu v galerii z toho asi neuděláte, neboť, je to kýč. A já chci dělat asi víc umění, než kýč.

Magdalena

Tak to byla taková moje úvaha nad vlastní tvorbou. Nechci tím říct, že mě teď něco osvítilo a že se ze mě stal světoborný fotograf, který všem vypálí rybník a sebere zakázky. To urči ne. Chtěl jsem říct, že jsem poslední dobou se svýma fotkama spokojený víc než dřív a proč.

Evgeniia

Budu rád, když mi napíšete, jestli vám to dává smysl a jaké fotky máte radši...